13 תעלומות ותיקות שנפתרו באמצעים פורנזיים

תעלומות ופשעים בדיקות פורנזיות

המדע הפורנזי התקדם בצעדי ענק בעשורים האחרונים. התקדמות זו מאפשרת לטפל בתעלומות ומקרים מסתוריים, שנותרו ללא פתרון במשך שנים רבות. באמצעות בדיקות פורנזיות מתקדמות, ניתן לאסוף ולנתח מידע באופנים שלא היו זמינים קודם לכן. למעשה, ניתן לנתח מקרי פשיעה גם עשרות שנים לאחר שבוצעו.

במאמר זה תוכלו לקרוא על 13 פשעים ותעלומות, שנפתרו לאחר שנים רבות באמצעות בדיקות פורנזיות.

כך למשל, רצח של סטודנטית בהרווארד משנת 1969, נותר ללא פתרון במשך שנים ארוכות, למרות שכבר ב-1985 ניתן היה לבצע בדיקות DNA. עם זאת, החוקרים שמרו את הראיות במשך שנים, ובשנת 2012 נמצא כי DNA שנלקח מזירת הפשע, תואם לזה של רוצח ועבריין מין סדרתי, שנתפס כבר ב-1973.

סיפור מעניין נוסף נוגע לרצח של קריסטל בסלנוביץ', שגופתה נמצאה בשנת 1995. בסלנוביץ' נמצאה כאשר גולגלתה מרוצצת, והחוקרים הניחו כי הרוצח השתמש באבן או סלע. בשנת 1995 עדיין לא היה ניתן להוציא DNA מסלעים ואבנים, אולם ב-2013 נכנס לשימוש ה-M-Vac, המאפשר חילוץ DNA גם מעצמים שהיו מתחת למים, עצמים בעלי נקבוביות ועוד. ה-DNA שנמצא בזירת הפשע תאם לזה של נהג אוטובוס בשדה התעופה, ששוחרר מבית הסוהר זמן קצר לפני הרצח. הוא נתפס וכעת הוא מרצה מאסר עולם.

במקרה אחר, זיהוי כתב יד סייע לפתרון אונס ורצח בן שלושים שנה. להורי הנרצחת נשלח שיר, המתאר באופן מפורט את זירת הפשע ולמעשה מתוודה על האונס והרצח. עותק של השיר נמצא בביתו של אחד מחבריה לכיתה של הנרצחת. עובדה זו כשלעצמה לא היתה מספיקה להרשעה, שכן מדובר בראיה נסיבתית, אולם בדיקות פורנזיות הראו כי כתב היד תואם באופן מלא לזה של החשוד, ולכן ניתן היה להרשיעו.

לקריאת המאמר המלא

כתיבת תגובה