כל דבר יכול להיות רמז: מקרי רצח שנפתרו באמצעות מדע פורנזי לא שגרתי

מקרי פשע נפתרים לעתים קרובות באמצעות המדע הפורנזי. למרות שמדובר במדע, לפעמים המקרים והפתרונות נראים יותר כמו מדע בדיוני. הנה כמה סיפורים מעניינים על פשעים שנפתרו בדרך פורנזית ייחודית ואף מוזרה.

הבטון שגילה את הרוצח

בשנת 2014, סיפר אדם למשטרת צ'שייר כי בסככת אופניים נטושה חבויה גופה. המשטרה ניגשה לבדוק את המיקום, ומצאה גוש בטון ענק ומוזר, שנראה לא שייך לזירה. צוות המדענים הפורנזים בשטח קדח בבטון כדי לבחון את השכבות השונות של החומר המצוי בתוכו. במהלך הקידוח, נמצאו פריטים שונים כמו סכין וכפפות חד פעמיות, שהיוו רמזים, כמעט כמו בסיפור מתח. בסופו של דבר נמצאה גופת אדם עטופה בתוך הבטון, ואיתה נמצא גם פטיש. על הקורבן נמצאו סימני אלימות ונקבע כי הוא מת ממספר מכות חזקות לראשו. הבטון עצמו סייע לתפיסת החשודים במעשה: המדענים ראו כי גוש הבטון היה מורכב מתערובות וסוגים שונים של בטון, ונעזרו במומחה לבטון ומהנדס מבנים, שגילה כי אכן הבטון היה מורכב מסוגים שונים של חומרים.

בינתיים, חקירת המשטרה מצאה קבלות על רכישת בטון אצל אחד החשודים. בזמן שהוא טרח לנסות להסתיר את הגופה, הוא גם עסק במקרה בשיפוצים בביתו, והשתמש באותו בטון לשם כך. חלק מהבטון נשפך בשביל שהוביל לביתו, וכך יכלו החוקרים להשוות דגימה מהבטון שנשפך, לבטון שעטף את הנרצח. לבסוף, ארבעה אנשים הורשעו ברצח – והכל באמצעות בדיקת הבטון.

הרימות שחשפו את זמן הרצח

המחשבה על רימות שאוכלות גופה מגעילות את רובינו, אולם ניתן להיעזר בהן כדי לפתור פשעים מסוימים. אנטומולוגים (חוקרי חרקים), יכולים להעריך את זמן המוות של הקורבן על פי שלבי ההתפתחות של הרימות. כך סייע אנטומולוג לפתור מקרה רצח מוזר, בו מישהו ניסה, ללא הצלחה, להיפטר מהגופה. הגופה התגלתה בתוך גוש בטון, והיתה שרופה ועטופה בשקיות אשפה. החוקרים הצליחו לשחזר את סדר הנסיונות של הרוצח להיפטר מהגופה והסיקו כי הרימות הגיעו לגופה לאחר שנשרפה, משום שהרימות עצמן לא היו שרופות. הרימות נבדקו על ידי מומחה, והמסקנות היו כי הגופה היתה במקום כשלושה שבועות לפני שנתגלתה (על פי שלבי ההתפתחות של הרימות). מסגרת הזמן הזו איפשרה לחוקרים להבין טוב יותר מה אירע ולתפוס את הרוצח.

נצנצים בשירות המדע הפורנזי

נצנצים הם חומר שקשה מאוד להיפטר ממנו – יודע כל מי שיש לו ילד בבית. בשל עובדה זו, נצנצים יכולים לשמש כראיות מועילות מאוד עבור חוקרים פורנזיים. ב-1994, אמא ובתה נרצחו במהלך שוד. הילדה הקטנה השתמשה בנצנצים ביצירות שיצרה, והם נמצאו בזירת הפשע, ליד הגופות ועל השטיח. החשוד שנתפס בהתחלה שוחרר, אולם נעצר שוב חמש שנים לאחר מכן, לאחר שאותו סוג של נצנצים נמצא במכוניתו.

כתיבת תגובה