מחקר פורנזי של חומרי נפץ וזיקוקים: מזיהוי כללי לטביעת אצבע כימית

מחקר פורנזי חומרי נפץ

רשויות החוק נעזרות בחוקרים פורנזיים לזיהוי חומר נפץ לעתים קרובות, במקרים של פעילות פלילית וגם פעילות טרור. ניתוח כימי של חומרי נפץ מניב מידע טקטי חשוב, אולם הניתוח הבסיסי לא תמיד מספיק כדי לגבש מידע מדויק או כדי לבצע ניתוח מודיעיני, שיעזור למנוע פיגועים ופעילויות פליליות.

באוניברסיטת אמסטרדם מפתחים כעת סט כלים שיסייע לחוקרים לעבור מזיהוי בסיסי של חומרי נפץ לתהליך של השוואה בין חומרים אלה. היכולת להשוות בין חומרי נפץ עשויה לסייע בפענוח ואף מניעה של פעילויות טרור, מכיוון שבאמצעות ההשוואה ניתן לקשר בין חומרי נפץ שנמצאו בזירה מסוימת, ובין חומרים שאותרו בביתו של חשוד, למשל. פרופיל כימי ייחודי של כל חומר נפץ יכול לסייע מאוד בחקירות פורנזיות.

החוקרים באמסטרדם מתמקדים בחומרי נפץ אורגניים וזיקוקים.

חומרי נפץ אורגניים

מחבלים רבים עושים שימוש בחומרי נפץ אורגניים ואמצעי חבלה שניתן להרכיב בקלות בבית, מחומרים הזמינים לרכישה בחנויות למוצרי חקלאות, למשל. המחקר באוניברסיטת אמסטרדם מאפשר לחוקרים ליצור מסד נתונים ולעדכן פרופילים כימיים ייחודיים של חומרי נפץ אורגניים, כולל אינפורמציה על ההרכב הכימי והליך ההפקה של החומר.

זיקוקים

השימוש בזיקוקים למיניהם נפוץ מאוד באירופה, ולא רק בקרב בני נוער. גם פושעים משתמשים בזיקוקים ורימוני הלם במתקפות שונות, מקרי שוד מזוין וסחיטה. הדרישה לזיקוקים יצרה שוק שחור של חומרי נפץ אלה, והם מיוצרים ללא פיקוח ובקרה, ומסכנים גם את המשתמשים בהם. החוקרים פיתחו שיטה להבחין בין אצוות שונות של זיקוקים, מה שיכול לסייע למשטרה להילחם בסחר הבלתי חוקי בחומרי נפץ אלה.

כתיבת תגובה