טלפון: 02-5829400 // דואר אלקטרוני: info@ifsi.org.il

סליים: השימוש המפתיע של הצעצוע הפופולרי בחקירות פורנזיות

סליים טביעות אצבע

סליים, חומר דמוי פלסטלינה המשמש למשחק בקרב ילדים, הוא שעשוע פופולרי בכל העולם. מדובר בחומר לא ניוטוני שלא נדבק לאצבעות, ודומה לאדמה רכה בעלת מרקם צמיגי. הסליים מורכב בעיקר מדבק פלסטי ובוראקס – תרכובת כימית של מלח נתרן וחומצת בור.

מעבר להיותו צעצוע נפוץ ואהוב, הסליים משמע לעתים ככלי תרפיוטי. ולא רק זאת – החומר המופלא והאהוב אף יכול לסייע בפענוח פשעים! מחקר בקנדה מצביע על כך כי סליים יכול לסייע בשיפור הנראות של טביעות אצבע במהלך חקירות פורנזיות.

חוקרים פורנזיים מרססים לרוב חומרים כימיים או משתמשים בטכניקות שטיפה כדי למצוא טביעות אצבע חלשות או מטושטשות בזירת הפשע. אולם, התהליך מסורבל ואף יוצר לכלוך ובזבוז חומרים. כדי לנסות לפתור את הבעיה, החוקרים הקנדיים עירבבו ריאגנט כימי עם המרכיב הצמיגי של הסליים. הריאגנט מגיב לטביעות האצבע ויוצר כתם ברור שניתן לצלם. כך, במקום להשפריץ נוזל על האזור שבו נמצאת טביעת האצבע, אפשר להצמיד את הסליים עם הריאגנט ולקבל טביעת אצבע ברורה, מבלי ליצור לכלוך או לבזבז חומרים כימיים. במידה שטביעת האצבע עדיין לא ברורה, ניתן להסיר את הסליים ולהצמידו בשנית, לקבלת תוצאות טובות יותר.

החוקרים בדקו את הסליים על משטחים שונים, כמו חוטי חשמל, מסקינגטייפ ואריחי עץ צבועים. נבדקו טביעות אצבע בגילאים שונים, טביעות אצבע הכוללות דם, וגם כאלה שאינן כוללות דם. משטחים כמו מסקינגטייפ נייר הציגו את התוצאות הטובות ביותר. כשטביעות האצבע היו על מסקינגטייפ שקוף, למשל, הסליים לא סיפק תוצאה טובה. נדרשים מחקרים נוספים כדי לבדוק את יעילות הסליים בשילוב עם ריאגנטים שונים ומשטחים מגוונים.

 

כתיבת תגובה

סגירת תפריט