נשים רבות בארה"ב מצטרפות לתחום החקירות הפורנזיות

נשים חוקרות פורנזיות

סדרות טלוויזיה פופולריות כמו CSI מציבות את החוקרים הפורנזיים בחזית הבמה – הם אלה שאוספים ראיות, מנתחים אותן ופותרים את הפשעים המוצגים בסדרה. עד כמה החיים האמיתיים דומים לסדרות המוצגות בטלוויזיה?

בראיון שנערך עם נורין צ'רלטון, חוקרת פורנזית בעלת ותק של למעלה מעשור במשטרת לאס וגאס, היא מספרת: "העבודה הפורנזית היא לחלוטין לא כמו שרואים בטלוויזיה. השעות ארוכות וזוהי אינה עבודה זוהרת". אמנם העבודה אינה זוהרת, אבל צ'רלטון אוהבת מאוד את הקריירה שבחרה, בעיקר בגלל השיטות המדעיות, והיכולת לאתר DNA וטביעות אצבע בזירת הפשע.

"כשאנחנו מגיעים לזירה, אנחנו תמיד מתלוצצים – 'טוב, יש לנו 45 דקות לפתור את זה'. כמובן שאי אפשר לפתור מקרה פשע בזמן כה קצר", אומרת צ'רלטון. המקרה המוכר ביותר בו טיפלה היה אירוע הירי בפסטיבל המוזיקה של לאס וגאס לפני שנתיים. הצוותים הפורנזיים עבדו במשך כל הלילה כדי לתעד את כל הראיות בזירת הפשע, ולמחרת ניגשו לחדר המלון בו שהה היורה, כדי לקחת משם את גופתו. זה היה מקרה קשה במיוחד, והחוקרים עדיין זוכרים ומתמודדים עם האירוע. "צריך עור עבה בעבודה הזו", אומרת צ'רלטון.

"אחרי מעל 4,000 זירות פשע שניתחתי, אני יכולה להגיד שלא הכל שחור ולבן. הספרים המקצועיים יגידו לי שבזירה שבה התרחש אירוע מסוים, אני יכולה לצפות למצוא ראיות מסוימות, אבל זה לא תמיד עובד כך", מסבירה צ'רלטון.

הנתונים מראים כי 78% מהלומדים בתוכניות לימודים פורנזיות בארה"ב הן נשים. נורין צ'רלטון עבדה עם צוות של כ-50 חוקרים פורנזיים – רובן היו נשים. עם זאת, היא אומרת שיש רוב גברי בשירותי אכיפת החוק השונים, והיא מקווה שנשים ימשיכו להשתלב בתפקידים פורנזיים ואחרים במשטרה.

כתיבת תגובה