מקרי מוות בטיולים: חוקרים פורנזיים בדקו את הסיבות והדרכים למניעת אסונות בטיולים בטבע

טיולים בחיק הטבע הם פעילות שהפופולריות שלה הולכת וגוברת. עוד לפני פרוץ מגיפת הקורונה, חלה עלייה בכמות המטיילים בעולם. בארה"ב, למשל, יצאו ב-2018 כ-47 מיליון בני אדם לטיולים בטבע. בשווייץ, כ-44% מהאוכלוסייה מגדירים את עצמם כטיילים (Hikers).

בטיולים, כמו בתחביבים ספורטיביים אחרים, יש מידה מסוימת של סיכון. חוקרים מהמכון לרפואה פורנזית באוניברסיטת ברן בחנו דו"חות של מקרי מוות בטיולים בין השנים 2003 ל-2018, על מנת לנתח את הסיבות העיקריות שמובילות לאסונות בטיולים. החוקרים ניסו לזהות מגמות בעייתיות על מנת להעלות מודעות ולהגביר את בטיחות המטיילים.

בדיקות פורנזיות תאונות בטיולים

במהלך 15 השנים שנבדקו, אירעו 77 מקרי מוות בטיולים באזורים שנבדקו. עבור כל מקרה מוות, החוקרים בחרו 25 גורמים שהשפיעו על התאונה, כמו תנאי השטח, ניסיון המטיילים, ציוד ומיקום התאונה. במקרים רבים, גילו החוקרים, מחסור בציוד מתאים הוביל לתאונות הקטלניות. החוקרים מצאו כי בקרב מטיילים זרים היתה נטייה משמעותית יותר למחסור בציוד נאות לטיול. מטיילים מנוסים לרוב הביאו איתם ציוד מתאים, לעומת טיילים בעלי ניסיון מועט, שנטו לשאת ציוד שאינו מתאים לטיול.

החוקרים מצאו שפגיעות מוחיות קשות נגרמו בעיקר באזורים הגבוהים של הטיולים, בשל העובדה ששם אירעו נפילות מגובה משמעותי יותר. טיול בגבהים כרוך גם באחוזי חמצן נמוכים יותר, מה שיכול להוביל לקשיי נשימה וכאבי ראש, שבתורם עלולים לגרום לחוסר תשומת לב ונפילות.

עוד מצאו החוקרים הפורנזיים, כי חוסר היכולת של המטיילים להעריך את הסיכונים שבסביבתם היווה את אחד מהגורמים המשמעותיים במקרי המוות השונים.

הבדיקה הפורנזית של מקרי המוות בטיולים מסייעת לפיתוח המלצות מתאימות למטיילים. החוקרים המליצו כי השלטונות המקומיים יסייעו למטיילים על ידי העברת מידע מפורט למטיילים לא מנוסים ותיירים. הגברת המודעות לסכנות הרלוונטיות לכל אזור עשויה לסייע למזעור כמות התאונות.

כתיבת תגובה