מסד נתונים של חרקים יסייע בבדיקות פורנזיות

חרקים בחקירות פורנזיות

חרקים וחקירות פורנזיות בוודאי עושים לחלקכם אסוציאציה ל-"שתיקת הכבשים". למעשה, חרקים הם חלק בלתי נפרד מבדיקות פורנזיות, ומשמשים את המדענים בצורות מגוונות.

כעת, מדענים באוניברסיטת קרנפילד, משתמשים בזבובים וחרקים אחרים כדי לפתח מסד נתונים שיסייע להעריך כמה זמן חלף מאז המוות במהלך חקירות פורנזיות.

מסד הנתונים, שנחשב לראשון מסוגו בעולם, משתמש בפרופילים כימיים מהציפוי השעווני בחלק החיצוני של החרקים ויספק מעין ספרייה לחוקרים פורנזיים המתמחים בחרקים.

פתולוגים יכולים להעריך את זמן הפטירה בצורה טובה עד כ-72 שעות לאחר המוות. לאחר זמן זה, מדענים פורנזיים המתמחים בחרקים עשויים להיות מזומנים לזירת האירוע ולקבוע את זמן המוות לפי גיל החרקים הנמצאים על הגופה או בסביבתה הקרובה.

הערכה מדויקת של זמן המוות, במיוחד במקרי רצח, הינה חיונית לקביעת אשמה או זיכוי של חשודים במעשה. החרקים יכולים גם להעיד האם האדם צרך סמים, האם הגופה הוזזה ממקום למקום והאם היא הוקפאה.

גיל החרקים נקבע בדרך כלל על ידי מדידת אורכם. מסד הנתונים של אוניברסיטת קרנפילד יספק אפשרויות נוספת להערכת גיל החרקים, על בסיס החומר שמצפה את גופם מבחוץ. החומר הזה הוא ספציפי כמו טביעת אצבע ומשתנה ממין למין. על פי ההערכות, מסד הנתונים יושלם בתוך חמש שנים.

Photo by: Katja Schulz from Washington, D. C., USA [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

כתיבת תגובה