הממצא הפורנזי המפתיע שאי אפשר להיפטר ממנו

נצנצים ראיה פורנזית

כשאתם חושבים על זירת פשע, ראיות וממצאים, אתם בוודאי מדמיינים טביעות אצבע, טיפות דם, סיבי בדים ושאר חומרים נפוצים שאפשר למצוא במקום שבו התרחש אירוע שיש לחקור.

אבל יש ממצא פורנזי שאתם מכירים היטב, אולם ייתכן שלא חשבתם עליו מעולם כעל "ראיה" – זהו החומר המכונה בעברית "נצנצים" או Glitter באנגלית. הנצנצים הם אסופת חלקיקים מבריקים, המחזירים את האור, ויכולים להגיע במגוון צורות וגדלים. הם משמשים לקישוט ויצירה, איפור, אפייה ועוד. נצנצים יכולים להיות עשויים מחומרים רבים ומגוונים – החל מחרקים וכלה בזכוכית. הנצנצים המודרניים שאנחנו מכירים עשויים לרוב מפלסטיק.

כל מי ששפך בטעות נצנצים על הבגדים, על הרהיטים או אפילו על הרצפה, יודע כמה קשה לנקות ולהיפטר מהחומר הזה – המסוגל להידבק לכל משטח כמעט, ולא משתחרר בקלות. לכן, מהווים הנצנצים ראיה פורנזית כה מוצלחת – משום שהפושעים מתקשים להיפטר מהם, וכמעט תמיד ניתן למצוא דגימה שלהם במידה שהם חלק מזירת הפשע.

אד ג'ונס, מדען פורנזי מקליפורניה, מחזיק אוסף ייחודי של יותר מ-1,000 סוגי נצנצים שונים מרחבי העולם, אותם הוא נוהג לבחון במיקרוסקופ. זה אולי נשמע כמו תחביב משונה, אולם האוסף של ג'ונס כבר סייע בפתרון רצח. במקרה בן יותר מ-20 שנה, נתגלו נצנצים אדומים בשערה של הקורבן, שנכחה במסיבה לפני מותה. החשוד אמנם ניסה לנקות את הרכב שלו לאחר שביצע את הרצח, אולם לא הצליח להסיר את כל שאריות הנצנצים. ג'ונס הצליח לאסוף כ-10 חלקיקים של נצנצים מהשיער של הקורבן. בדיקה פשוטה באמצעות מיקרוסקופ, הצליחה לזהות ולהשוות את הנצנצים שהיו במכונית עם הנצנצים שהיו בשערה של הקורבן – וכך נפתרה תעלומת הרצח.

Photo by: Inkwina [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

כתיבת תגובה