המדע הפורנזי פתר תעלומת רצח בת 30 אלף שנה

בדיקות פורנזיות של גולגולת

התרגלנו כבר לקרוא על בדיקות פורנזיות מודרניות המאפשרות למצוא רוצחים שהצליחו להתחמק משלטונות החוק במשך עשרות שנים, אבל אין ספק שהפעם מדובר במקרה מיוחד.

מדענים השתמשו בבדיקות פורנזיות על מנת לבחון גולגולת בת 30 אלף שנה ולקבוע האם בעליה אכן נרצח, כפי שחשדו בעבר. הגולגולת היוותה תעלומה במשך שנים רבות. היא נמצאה במהלך מלחמת העולם השנייה, ב-1941, במכרה ברומניה. זוהי אחת הגולגולות האנושיות העתיקות ביותר שנמצאו אי פעם. המדענים שבחנו את הגולגולת לראשונה, התעלמו מסימני השבר שהיו עליה. לאחר מכן, היו דיונים רבים בנושא – האם הגולגולת נסדקה כאשר בוצע פיצוץ במכרות בעת המודרנית? האם האדם מת מקריסת מערה ולכן השברים בגולגולת? או שמא המדענים שמצאו אותה לא טיפלו בה כמו שצריך והיא נשברה?

מדענים פורנזיים החליטו לבדוק את הגולגלות לאחרונה, והשתמשו בסריקת CT כדי לקבוע את סיבת המוות. הם גילו שאין סימני החלמה סביב השברים, מה שאומר שהאדם לא נפצע והחלים לפני מותו. תבנית השברים בגולגולת העידה על כך שלא מדובר בשברים שהתרחשו לאחר המוות – עצם יבשה וישנה נשברת בצורה שונה מעצם חיה.

החוקרים גילו שהנזק לגולגולת נגרם קרוב מאוד לעת המוות. השלב הבא היה לקבוע האם היה מדובר בנפילה או במעשה זדון כלשהו. החוקרים יצרו דגם של הגולגולת וגרמו לה נזק בדרכים שונות. הבדיקה העלתה שמבנה השבר דומה מאוד לשברים שמוצאים היום בראשם של אנשים שהותקפו באמצעות מחבט בייסבול. החוקרים הסיקו מכך שהמוות נגרם ממכה מכוונת על ידי עצם קהה. זאת ועוד, לאחר מספר ניסויים, מצאו החוקרים כי הנרצח עמד פנים אל פנים מול רוצחו. כמובן, לא ניתן לדעת האם לקורבן היו פצעים קטלניים נוספים בחלקים אחרים של גופו. למרות המידע החדש והמעניין – נראה כי חלק מהתעלומה יישאר מסתורי לנצח. מי רצח את הקורבן? למה? האם היה זה מישהו מהמין שלו, או שאולי הרוצח היה חלק מבני אנוש חדשים שהיגרו לאירופה לפני 30 אלף שנה? כנראה שלעולם לא נדע.

כתיבת תגובה