אף הכלב הדיגיטלי: חיישנים שיכולים לזהות חומרי נפץ, סמים וגם וירוסים ברמה המולקולרית

חיישנים לזיהוי חומרי נפץ

חיישנים חדשים שפותחו באוניברסיטת רוד איילנד בארה"ב מסוגלים לזהות חומרי נפץ, וירוסים וסמים ברמה המולקולרית. החיישנים רגישים במיוחד ויכולים לזהות חלקיקים ברמה של 10 בחזקת מינוס 15 (אחד לקוודריליון – מיליון מיליארדים).

המחקר ממומן על ידי ממשלת ארה"ב, ובאופן ספציפי – מחלקת ה-Homeland Security, וכבר כעת ישנן סוכנויות ממשלתיות נוספות המתעניינות בו. משרד ההגנה של ארה"ב יכול להשתמש בחיישנים כדי לנטר פציעות בקרב חיילים (החיישנים יכולים לקבוע אם הפצע מזדהם כבר בשטח וניתן להתקין אותם כמחשוב לביש) וכדי לאתר מטעני נפץ מאולתרים שמחבלים מניחים בצדי הדרכים.

החיישנים אף עשויים לסייע בזיהוי וירוס ה-Covid-19, באופן דומה לשיטה שבה כלבים השתמשו בחוש הריח שלהם על מנת לזהות חולי קורונה. למעשה, אומרים החוקרים, כל מה שאף של כלב יכול לזהות – החיישנים האלה יכולים לזהות גם כן, ולכן קוראים לפרויקט "אף הכלב הדיגיטלי".

המחקר בתחום החיישנים הפורנזיים מתקיים כבר כ-20 שנה, כאשר במקור הוא מומן על ידי DARPA תוך ביצוע שיפורים מתמידים. החיישנים עדיין לא זמינים לשימוש מסחרי, אולם החוקרים מקווים כי בקרוב יוכלו להפוך אותם למוצר מדף.

כתיבת תגובה