חיידקים בשירות המדע הפורנזי

חיידקים בזירות פשע

בדיקות פורנזיות יכולות לבחון שלל חומרים – מ-DNA, דרך סוג נייר ועד סיבי בד. למרות שהחומרים אינם יכולים לדבר, הם בהחלט יכולים להעיד ולגלות לנו עובדות חשובות בזירה הפלילית או בחקירה כלשהי.

מדענים אומרים כעת, כי החיידקים שלנו יכולים לסייע לחוקרי משטרה ומדענים פורנזיים לזהות ולתפוס פושעים.

החתימה החיידקית של כל אדם היא ייחודית. הטכניקה של זיהוי חתימה זו מפותחת על ידי צוות של מיקרוביולוגים ומומחים פורנזיים, והיא יכולה להפוך לכלי חדש ויעיל בשירות המשטרה – ביחד עם טביעות אצבע וזיהוי DNA.

האדם המצוי פולט 36 מיליון תאים חיים לסביבתו בכל שעה, וההרכב של התאים והחיידקים הינו ייחודי. החוקרים בדקו טלפונים ונעליים של אנשים שונים והסיקו כי פליטת החיידקים של כל אחד משאירה חתימה ברורה על החפצים האישיים שלנו, וניתן להשוות ולזהות אנשים ספציפיים בצורה זו. השלב הבא במחקר היה בדיקת זירות פשע מבוימות, בהן נבדקו חתימות החיידקים שהושארו במקום. החוקרים הצליחו לזהות מי נכנס לבתים ב"זירות" בדיוק של 70%.

החוקרים אומרים כי השוואת DNA צפויה להמשיך להיות השיטה הנפוצה ביותר לזיהוי פושעים, אולם חתימה חיידקית יכולה לסייע במקרים בהם לא נשאר DNA או כאשר טביעות האצבע בזירת הפשע לא ברורות מספיק.

המחקר עדיין בשלבי פיתוח – החוקרים עדיין צריכים לבחון כמה זמן נשארת החתימה החיידקית בשטח, ובאיזו תדירות משתנה החתימה של כל אדם.

כתיבת תגובה