זיוף מסמכים: על צוואות, מדפסות דיו וקרקעות ביהודה ושומרון

זיוף מסמכים רכישת קרקעות

רכישת קרקעות בישראל עלולה להיות תהליך ארוך ומסובך, גם כאשר שני הצדדים הוגנים ולא מנסים לרמות אחד את השני. בתהליך הרכישה יש צורך במסמכים רבים, ביניהם מסמכים המוכיחים בעלות על הקרקע. זיוף מסמכים הקשורים בקרקעות יכול לסבך את הרכישה או לבטל אותה לחלוטין, לעתים תוך הפסד כספי משמעותי.

המכון למדע פורנזי עוסק בבדיקת אותנטיות מסמכים ומסייע למעורבים בתהליך רכישת הקרקעות לדעת האם המסמכים אמיתיים או מזויפים.

כך למשל, קבוצת רכישה, שרצתה לקנות קרקע ביהודה ושומרון, עבדה מול מתווך שהציג לה צוואה שאומרת שהקרקע עברה בירושה ללקוח שלו. הצוואה היתה בשפה הערבית ונכתבה לכאורה בשנת 1962. קבוצת הרכישה פנתה למכון למדע פורנזי, על מנת שיוודא את אותנטיות הצוואה. בדיקה ראשונית של המסמך הוכיחה כי הצוואה הודפסה במדפסת הזרקת דיו, טכנולוגיה שבוודאי לא היתה קיימת בשנות השישים, והגיעה לארץ רק בשנות התשעים של המאה הקודמת. בבדיקה נראה היטב המרקם המתאים למדפסת הזרקת דיו, שלא יכול להיווצר בכתיבה בעט. כך התברר שהמסמך שהציג המתווך הוא מזויף. 

הסיפור לא נגמר בכך, ונראה שיש מי שמרוויח מהעסקה המפוקפקת, למרות המסמכים המזויפים. היה ניתן לחשוב שקבוצת הרכישה תיסוג מקניית הקרקע, אולם זה לא מה שקרה בפועל. הקבוצה החליטה לרכוש את הקרקע בסכום שסוכם עליו, אך לקצץ דרסטית את דמי התיווך. זאת, מכיוון שלאחר העברת הרכישה בוועדה לרישום ראשון (הטאבו של יהודה ושומרון), שם לא יעלו התנגדויות עקב חוסר מודעות לעסקה, ערך הקרקע שנרכשה על סמך מסמכים מזויפים יהיה גבוה יותר מהסכום ששילמה הקבוצה עבורה.        

ויש לנו סיפור נוסף של זיוף מסמכים בתהליך רכישת קרקעות ביהודה ושומרון: לאחר מלחמת ששת הימים, הוחזרו קרקעות שהיו עד למלחמה בשטחה של ירדן, לבעליהן הישראלים. שנים לאחר מכן הגיעה קבוצה שרצתה לבנות באחת הקרקעות האלה, הממוקמת במזרח ירושלים. תהליך הבנייה נעצר עקב עתירה שהוגשה על ידי תושב ערבי שטען שהקרקע שייכת לו, משום שרכש אותה כבר בשנת 1966. להוכחת טענתו, הציג האיש קושאן – נסח טאבו מתקופת הטורקים – שניתן לאדם שממנו קנה את הקרקע. המסמך הוכרז כמזויף. האיש המשיך להתעקש על כך שיש לו הסכם מכירה של הקרקע משנת 1966, והציג מסמך. המסמך נבדק, ונמצא כי הוא נכתב על גבי נייר שיוצר אחרי 1975, ולכן מדובר במסמך מזויף. ההתנגדות הוסרה והבנייה נמשכה.

במקרים של רכישת קרקעות, הזייפנים נוטים לכתוב תאריכים הקודמים לשנת 1967, משום שעד שנה זו הרישומים בתחום לא היו מסודרים. אולם, אין בידי הזייפנים את האמצעים הדרושים לוודא כי כל הפרמטרים אמנם מתאימים לתקופה בה נטען כי נערכו המסמכים. לכן, היכולת לגלות זיופים במסמכים שכאלה היא גבוהה מאוד.

כתיבת תגובה