זיוף מסמכים מסחריים: האם הפתרון הוא מעבר למסמכים דיגיטליים?

זיוף מסמכים

ענף המסחר הגלובלי מגלגל 9 טריליון דולר בשנה, וסובל קשות מזיוף מסמכים. המצב חמור עד כדי כך, שהבנק השני בגודלו בדרום מזרח אסיה, טוען כי יש להפסיק להשתמש במסמכי נייר ולעבור למסחר דיגיטלי.

בעולם של ימינו, השימוש בקבלות נייר נראה ממש ארכאי, אולם זה עדיין אמצעי התיעוד הנפוץ ביותר בשימוש בשווקים הפיננסיים. למרות ההתקדמות לעבר העולם הדיגיטלי, ואף ניסויים בטכנולוגיות כמו בלוקצ'יין, הנייר ממשיך להוות אבן יסוד, ומטרה קלה לזייפנים. מסמכי נייר משמשים לזיהוי, הוכחת בעלות, תעודות מכס ועוד. "הזיופים כל כך טובים, עד שלא ניתן להבחין בהם", אומרת אנג'י צ'ואי פנג, מנהלת חטיבת מימון הסחורות ב-OCBC, הבנק השני בגודלו בדרום מזרח אסיה.

גם ארגונים גדולים נופלים קורבן לזיוף מסמכים. לפני מספר שנים, סיטיגרופ וסטנדרד צ'רטרד הפסידו מיליוני דולרים לאחר שזייפנים השתמשו פעמים רבות בקבלות על מתכות שאוחסנו בנמל בסין כדי להגדיל את המימון מהבנקים.

נשאלת השאלה – האם מעבר לתיעוד דיגיטלי מלא יפתור את בעיית הזיופים?

אבנר רוזנגרטן, מנהל המכון למדע פורנזי, טוען כי התשובה אינה כה חד משמעית: "משחר ימי המסחר, התקיימו בעולם זיופים וזייפנים. הזייפנים משתכללים עם הזמן כדי להתמודד עם הנסיונות לתפוס אותם. זה נכון כי זיוף מסמכים היא תופעה נפוצה, אך קיימות היום שיטות וטכנולוגיות מצויינות היכולות להתמודד עם תופעה זו.

אכן, ישנם הסוברים כי המעבר לדיגיטציה של מסמכים מסחריים, ימגר את תופעת הזיוף. תמימות רבה יש בסברה זו. היכולת לזייף מסמך דיגיטלי אינה נמוכה מזו הקיימת לזיוף מסמכים הכתובים או מודפסים על דף. ההבדל היחיד הוא ברמת הזייפנים. אם בעבר נדרש זייפן לעט, צבע וחומר המוחק דיו, הרי שבעידן הדיגיטלי הוא נדרש לתוכנה בלבד. נכון שרמת המיומנות לכתיבת תוכנה, גבוהה מזו הדרושה לזיוף מסמך נייר, אך ההבדל העיקרי הוא הבדל כספי בלבד. מעשית, קל יותר לזייף קובץ דיגיטלי המכיל מעט מאוד פרמטרים, מאשר מסמך העשוי נייר והמורכב מכמות פרמטרים גדולה".

למעשה, תופעת הזיוף לא תיעלם עם המעבר למסמכים דיגיטלים, אלא תהפוך לנחלתם של מעטים ביחס לזייפני המסמכים הקלאסיים.

הגישו לכם מסמך שאתם חושדים כי הוא מזויף? צרו קשר ונשמח לעזור!

כתיבת תגובה