זיהוי מסמכים מזויפים בני 500 שנה – המדע הפורנזי בשירות ההיסטוריה והמשטרה

זיוף מסמכים - בדיקת אותנטיות המכתבים של קולומבוס

כשאנו חושבים על זיוף מסמכים, בדרך כלל נדמיין זיוף מסמכים עסקיים, דרכון לא אמיתי או תעודה אקדמית שאין קשר בינה ובין המציאות. אולם, המדע הפורנזי יכול לסייע גם בזיהוי מסמכים מזויפים עתיקים. במקרה דנן – מוזיאון הסמית'סוניאן בדק לאחרונה שני מכתבים גנובים בני 500 שנה, כדי להחליט אם הם מזויפים או אותנטיים.

במהלך השנים, נגנבו מספריות ברחבי העולם מכתבים שנכתבו על ידי כריסטופר קולומבוס, ובמקומם הוצב העתק מזויף. אחד המכתבים אף נגנב מספריית הוותיקן, אחד המקומות השמורים והמוגנים ביותר בעולם.

אימות מסמכים - מכתבי קולומבוס

הרשויות בארה"ב הצליחו לאתר מספר מכתבים גנובים, והביאו אותם למוזיאון הסמית'סוניאן, על מנת שיעברו בדיקות פורנזיות שיכולות לאמת את אותנטיות המסמכים. הכלים הפורנזיים שבידי המוזיאון מסייעים לו להחליט האם השתמשו בחומרים כימיים על המסמך על מנת להסיר חותמות של הספרייה ממנה נגנב המסמך, למשל. בנוסף, המוזיאון יכול לקבוע האם המלים המודפסות במכתב שונו בדרך כלשהי, האם סיבי הנייר עברו שינוי כלשהו ועוד – כל אלה ראיות חשובות שיכולות להעיד האם המכתבים אכן אמיתיים.

המוזיאון השתמש בכלי הדמיה לבדיקת המכתבים – כלים ממוחשבים המאפשרים סריקת המסמך ללא מגע יד אדם. בדיקת המכתבים העלתה תוצאה מעניינת – הם אמנם אותנטיים, אולם נעשו בהם שינויים. נראה כי על המכתבים היתה חותמת זיהוי של ספריה או אוסף פרטי, שנמחקה במכוון. בנוסף, נראה כי שולי המכתבים נחתכו, גם כן בניסיון להסיר חותמת. ככל הנראה, השינויים בוצעו על מנת לנסות ולחמוק מהרשויות, וכדי לסייע במכירת המסמך מבלי לעורר חשד.

כתיבת תגובה