האמנית הפורנזית שסייעה לפתור פשעים רבים בעזרת גולגלות חימר

בטי פאט גטליף, פסלת שעסקה בתחום הפורנזי, נפטרה החודש בגיל 89.

במהלך חייה, סייעה בטי גטליף לכוחות שיטור ופתולוגים ברחבי ארה"ב בשחזור פניהם של קורבנות רצח שלא ניתן היה לזהות. עוד לפני ההתקדמות הטכנולוגית והמחשבים, גטליף קידמה את תחום שחזור תווי הפנים במדע הפורנזי, במשך 40 שנות קריירה מקצועית. במהלך עבודתה, פיסלה גטליף כ-300 פנים, וזכתה לכ-70% הצלחה בזיהוי.

את מרבית עבודתה ביצעה בסטודיו בביתה הפרטי באוקלוהומה, אותו כינתה ה-SKULLpture Laboratory. בראיון למגזין פיפל ב-1980, אמרה גטליף: "בכל פעם שאני עובדת, אני נדהמת מחדש מהגולגולת האנושית. פשוט אי אפשר ליצור משהו יותר טוב ממה שנתן לנו האל".

במהלך הקריירה שלה, פיסלה את פניהם של קורבנות רצח רבים, כולל 9 מתוך 33 קורבנות ידועים של הרוצח הסדרתי ג'ון וויין גייסי. כל תהליך שחזור החל כאשר גטליף קיבלה מידע אודות המין, הגיל, מבנה הגוף ומאפיינים נוספים של הקורבן. לאחר מכן, היא הדביקה סמני פלסטיק שמתאימים לנתונים על הגולגולת, ולבסוף פיסלה בחימר את הפנים כדי ליצור דמות הקרובה ככל האפשר לפרצוף אנושי. אם נמצא שיער בזירת הפשע, היא הוסיפה פאה לפסל, ואף השתמשה בשתלים פלסטיים המדמים עיניים, ליצירת מראה מציאותי ככל האפשר.

הפסלים של בטי גטליף היו זמניים – לאחר הפיסול, האובייקט צולם מכל הכיוונים, והגולגולת נוקתה והוחזרה למשטרה. בתמונות השתמשו על מנת לפנות לאמצעי התקשורת, בניסיון לזהות את הקורבנות. גטליף נהגה לומר כי אין מקום לאגו אמנותי במקצוע הזה.

בראיון שהעניקה ב-2002, אמרה: "כדי לפתור רצח, צריך קודם לדעת מי הקורבן – לפני שיודעים מי הרוצח. אני חושבת שלכולם מגיע שיידעו מי הם היו. לכל אחד יש משפחה או מישהו שצריך לסגור מעגל – והם צריכים לדעת מה קרה".

 

 

 

כתיבת תגובה