בדיקת DNA חשפה את הרוצח לאחר 43 שנה

DNA פענוח רצח ישן

בדיקות פורנזיות מסייעות לעתים קרובות לפתרון תעלומות ומקרי פשע שהפכו כבר כמעט היסטוריים. למרות שלעתים מורשעים האנשים הלא נכונים בשל ניתוח שגוי של הממצאים הפורנזיים, עדיין יש חשיבות מכרעת לבדיקות פורנזיות מדויקות ואיכותיות.

כך למשל, פוענח רצח בן 43 שנה, ונתגלה כי הרוצח הוא השכן הסימפטי שכולם חיבבו. מתוך הכתבה:

"הרצח הכפול התרחש ב-9 ביולי 1976, בפארק מקלינטוק שמדרום ללייקווד. זוג מאורס, דייוויד שולדס בן ה-25 ואלן מתייס בת ה-24, הקימו אוהל באזור מבודד בפארק ביום שישי אחר הצהריים. לפי דיווחים מאותה תקופה ומסמכי בית המשפט, הם תכננו לצאת לטייל, אך לפני כן הלכה מתייס לשירותים. שתי יריות פילחו את הדממה. כדור אחד פגע בצווארו של שולדס והרג אותו מיד. הקליע השני פגע בקיר חדר השירותים. לדברי החוקרים, מתייס ניסתה להימלט והרוצח רדף אחריה. הוא תפס אותה ואנס אותה, ואז ירה בה פעמיים בחזה. גופתה נמצאה במרחק של כ-180 מטר מגופתו של שולדס, עם מצלמה תלויה על כתפו.

הרוצח לא גנב דבר מהזירה. הארנק של מתייס עם כל הכסף נותר ברכב של בני הזוג. החוקרים לא הבינו למה מישהו רצה לפגוע בבני הזוג והחקירה הגיעה למבוי סתום. שיטות פורנזיות חדשות המבוססות על התאמת DNA הפיחו תקווה חדשה בחוקרים בשנות ה-90 של המאה שעברה, אך לא נמצאה התאמה בין הזרע שנמצא על מתייס לבין הנתונים במאגר נתוני ה-DNA של ה-FBI".

החוקרים נעזרו בחברה העובדת עם מאגרים של DNA שניתן מרצון על ידי אזרחים פרטיים (למשל, כאלה המעוניינים לחקור את עץ המשפחה שלהם). ניתוח ה-DNA הצליח לצמצם את רשימת החשודים למשפחת ואניובנהובן, ובדיקות נוספות הביאו למסקנה כי הרוצח הינו ריי ואניובנהובן, אלמן בן 82 המתגורר בלייקווד. ואניובנהובן נעצר והוא יובא לדין על פשע בן 43 שנה.

לקריאת הכתבה המלאה

כתיבת תגובה