בדיקות פורנזיות של חלבונים – הכלי החדש בחקירות פליליות

בדיקות פורנזיות חלבונים

בדיקות DNA הן חלק בלתי נפרד מבדיקות פורנזיות, והפכו זה לא מכבר לכלי חשוב בחקירות פליליות. בדיקות DNA מאפשרות גם לפצח תעלומות ישנות ולפתור מקרי פשיעה גם לאחר שנים רבות, כאשר נדמה שכבר אבדו כל הסיכויים לפתרונם. גם אנתרופולוגים נעזרים בבדיקות אלה, כשהם בוחנים ממצאים עתיקים ואף שלדים של בני אנוש שחיו לפני אלפי שנים.

עם זאת, מולקולת ה-DNA היא עדינה למדי ועלולה להיהרס בקלות יחסית. כאן נכנס מדע ניתוח החלבונים – Proteomics – המאפשר קריאה של חומצות אמינו מחלקי חלבונים. קריאה זו מאפשרת למדענים להסיק מה היה רצף ה-DNA  שיצר את החלבון. הטכנולוגיה מתאימה במקרים בהם דגימות ה-DNA ישנות או פגומות.

"זו בדיקת DNA כשאין ממש DNA לבדוק", אומר גלנדון פרקר מאוניברסיטת קליפורניה, "חלבון הוא הרבה יותר יציב מ-DNA והטכנולוגיה לאיתורו הרבה יותר יעילה ומדויקת כיום". כלי הבדיקה של החלבונים יכולים לעבוד עם כמויות מזעריות של 50 ננוגרם. שערה אנושית באורך 2.5 ס"מ, למשל, מכילה 100 מיקרוגרם של חלבון. שיער, אגב, נמצא לעתים קרובות בזירות פשע, אולם הוא לא מכיל כמות גדולה של DNA. עם זאת, שיער אנושי מכיל קרטין, שהוא חלבון, המאפשר לשחזר את הדנ"א שממנו נוצר.

גם אנתרופולוגים יכולים להסתייע בבדיקת חלבונים. אנתרופולוגים בודקים עצמות ושיניים לעתים קרובות. ה-DNA בשיירים אלה עלול להיות פגום או חלקי. עם זאת, השיניים מכילות חלבון המאפשר לקבוע אם הן היו שייכות לזכר או לנקבה.

 

כתיבת תגובה