בדיקות פורנזיות דיגיטליות משנות את פניה של המשטרה הבריטית

בדיקות פורנזיות דיגיטליות

במעבדה המתוחכמת ביותר של הסקוטלנד יארד אין אבקה לגילוי טביעות אצבעות וגם לא דגימות דם. טכנאים של המשטרה יושבים ליד שולחנות, מעיינים בגליונות נתונים, גוללים על מסך המחשב עמודים עצומים של דאטה ובוחנים סרטוני וידיאו מטושטשים – פריים אחרי פריים.

הצוות הפורנזי הדיגיטלי של המשטרה הבריטית פותר מקרי פשיעה על ידי כריית מידע מטלפונים סלולריים, מחשבים ניידים, קונסולות משחקים ואפילו מערכות ממוחשבות במכוניות. חשיפת כל המידע הדיגיטלי של חשוד בפשע יכולה לסייע בהרשעה, אולם עבודה זו דורשת מיומנות גבוהה וגוזלת זמן רב.

נשאלת השאלה – האם כוחות המשטרה יכולים להגביר את הפעילות הדיגיטלית שלהם כיום, כאשר התקציבים מוגבלים ויש העדפה ברורה לשיטור רחוב ושיטור מבצעי? בנוסף, גם אם יימצאו התקציבים המתאימים לתגבור כוחות הדיגיטל, קיימות התנגדויות רבות לכריית מידע מתוך הצורך להכיר בזכות האדם לפרטיות.

מרק דייוויס, יועץ לענייני מדע פורנזי, אומר שכמעט בכל פשע קיים "עד" דיגיטלי: "למרות שלא תמיד ניתן למצוא טביעת אצבע, כמעט תמיד יש צילום של מצלמת אבטחה, או טלפון סלולרי שמעורב באירוע".

עבודת החוקרים הדיגיטליים פורחת, בייחוד לאור הצריכה הגוברת של גאדג'טים אלקטרוניים, שהופכים חכמים מרגע לרגע. למעשה, כל מכשיר המחובר לרשת כלשהי יכול להיות המפתח לפתרון פשע. כך למשל, הצליחה המשטרה הבריטית לקבוע את השעה שבה פרצה שריפה, כאשר גילו מה היה הכפתור האחרון עליו לחצו בקונסולת המשחקים המשפחתית.

העבודה הפורנזית הדיגיטלית כוללת מגוון גדול של פעולות, אולם הנפוצה ביותר, וגם השנויה ביותר במחלוקת, הינה זו של הורדת המידע מטלפון סלולרי או מחשב. עבודה זו גם גוזלת זמן רב – הורדת המידע המלא ממכשיר כזה יכולה לקחת חמש עד שבע שעות. שוטר חייב להיות נוכח במהלך הזמן הזה, כדי לוודא שהראיות נשמרות תקינות. לאחר איסוף המידע, יש לנתח אותו. כך למשל, בתיק אונס שהתרחש לאחרונה, חישבו השוטרים כי שוטר אחד יזדקק ל-90 יום של ימי עבודה מלאים, על מנת לסרוק 70 אלף הודעות ווטסאפ שהורדו ממכשיר הסלולר. חקירת הונאה יכולה לכלול 50 טלפונים סלולריים ו-25 מחשבים. בחקירות אחרות, נדרשו החוקרים לסרוק מיליוני הודעות דואר אלקטרוני, והעבודה נמשכת שנים רבות.

נראה שהבדיקות הפורנזיות הדיגיטליות הופכות להיות חלק מרכזי מחקירת פשעים. עם זאת, ללא מימון מתאים, נראה שהשוטרים יתקשו בפענוח מקרי הפשע, בשל כמות המידע העצומה שאיתה הם נדרשים להתמודד.

 

כתיבת תגובה